O nás

Vznik – Historie fotbalového klubu Fotbalové Akademie Alexe Zbura

Dlouho jsem zvažoval, jak vlastně začít. Nemohu nevzpomenout na své trenérské začátky, kdy jsem před více než 17 roky začínal s trénováním fotbalové mládeže u ligového dorostu, výběrového mládežnického klubu SK Motorlet Praha.

Po ukončení činnosti u dorostu jsem přijal nabídku a začal trénovat s „barrandovským trenérským matadorem“ Jirkou Hrdličkou v Praze 5 na Barrandově ročník 1995, jak už to u trenérů přípravek bohužel bývá hlavně proto, že se zde pokoušel běhat za kulatým nesmyslem i můj starší syn Daniel. Jedním z důvodů bylo pozvednout skomírající odnož motorleťácké mládeže v této lokalitě a přivést ke krásnému sportu více dětí.

Na konci června r. 1998 jsme udělali první nábor, jehož výsledkem bylo, že první mistrovské utkání v době, kdy se hrálo ještě systémem 7 + 1, jsme v devátém měsíci téhož roku, odehráli v sedmi statečných. Mnoho lidí mne po těchto zkušenostech tehdy varovalo, že to na Barrandově nepůjde. S Jirkou jsme se ale nevzdali a postupně začali budovat i další ročníky přípravek na Barrandově a troufám si napsat, že jsme byli postrachem všech týmů, které k nám v rámci soutěžních utkání zavítaly, ostatně jak je to u nás dobrým zvykem dodnes.

Během následujících roků jsem působil s postupujícím věkem našich „capartů“ ve všech mládežnických kategoriích, které hrály českou ligu, snad největší úspěch, jsme dosáhli s „U 16“ r. 1998, který ve fotbalovém roce 2012/2013 skončil v české lize na krásném třetím místě, pouhý bod od titulu. Během celé mé anabáze na Barrandově a i vzhledem k tomu, že mám koncepčně odlišné názory, podpořené zahraničními stážemi ve významných klubech na vedení mládežnické kopané, ve mně dlouho zrála myšlenka založit si vlastní fotbalovou akademii, jež by se slučovala s dnes již moderními myšlenkami FAČR, která v náhledu na mládežnický sport udělala obrovský pokrok a hru na výsledek odsunula až na druhou kolej, jelikož nejdůležitější je, aby hráče fotbal a sport jako takový především bavil. Tuto myšlenku ve mne utvrdil i velmi vstřícný postoj vedení Fakultní ZŠ a MŠ Barrandov II při PedF UK a zkušenosti z o působení v  AC Sparta Praha.

I když to tak v současné době možná nevypadá a nezasvěcení by si mohli myslet, že český klubový fotbal je na ústupu a není konkurence schopný vyspělým evropským týmům, jsem přesvědčen, že v dohledné době, jakmile dorostou současní mládežníci, půjdou opět ve stopách Nedvědů, Čechů, Barošů, Šmicrů, Rosických, Kollerů a mnoha dalších evropských ikon.

Závěr

Na závěr je potřeba uvést, že naším cílem a jednoznačným cílem Akademie je ve spolupráci se školou, rodinnými příslušníky, MČ Praha 5, PFS, FAČR a fanoušky bezesporu vychovat z kluků a holek ty nejlepší možné fotbalisty, atlety či plavce, ale také  z nich vychovat správné lidi sportovně zaměřené se smyslem pro disciplínu, kamarádství, kolektiv a  spolupráci.

Proč přihlásit své děti do Akademie?

V Akademie je skvělá parta lidí, kteří milují fotbal a sport obecně. Dětem v jejich sportovním, ale i lidském rozvoji pomáhají kvalifikovaní trenéři ve spolupráci s asistenty z řad rodičů. Náš klub se nachází na Barrandově, kde trénujeme na místech se skvělou dostupností.